Dlaczego warto kupować książki z przepisami bezglutenowymi?

Coraz więcej osób narzeka na zdrowotne dolegliwości, których przyczyny z początku trudne są w praktyce do wyjaśnienia. Kłopoty z przemianą materii, a co za tym idzie, także z trawieniem, mają coraz młodsi. Jeszcze kilkanaście lat temu mało komu się wydawało, że dojdzie do tak licznych chorób układu trawiennego u coraz młodszych. Choroby jelit, wątroby oraz innych narządów uznawane były za domenę osób starszych. Wiadomo, że przemiana materii u pięćdziesięciolatka jest zupełnie inna, niż u dwudziestolatka. Nie tylko stres ma wpływ na sprawność naszego organizmu i zwiększa podatność na choroby. Dlatego postały przepisy bezglutenowe.

Przepisy bezglutenowe a codzienna dieta

Trzeba pamiętać też o tym, że ogromny wpływ na naszą codzienność, dobre samopoczucie i zdrowie ma także jedzenie! „Jesteś tym, co jesz!” Tak brzmi jedno z popularnych powiedzonek i po obserwacji tego, w jaki sposób jemy na co dzień, nietrudno jest temu zaprzeczyć. Wciąż jemy zbyt wiele przetworzonej żywności, co ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Kiedyś w sklepach przetworzonej żywności było znacznie mniej, dlatego ludzie dłużej żyli i cieszyli się świetną formą. Pomóc odzyskać świadomość na temat zdrowego odżywiania mogą książki i publikacje zawierające przepisy bezglutenowe.

Gluten robi więcej złego, niż dobrego

Wie o tym każdy lekarz dietetyk. Szkodliwy dla naszych jelit gluten znajdziemy między innymi w:

  • pieczywie, zwłaszcza białym chlebie i bułkach
  • naleśnikach, pierogach, potrawach mącznych
  • niektórych gatunkach warzyw i owoców
  • jogurtach
  • makaronach
  • ciastach
  • mięsie

Gluten odkłada się w organizmie, powodując zmiany w naszych organach. Nietolerancja na gluten przejawia się świądem skóry, a także pojawianiem się niewielkich krostek, z początku przypominających opryszczkę.

Zespół jelita drażliwego i specjalna dieta

Gluten przyczynić się może do choroby jelita drażliwego, która zdecydowanie nie należy do łatwo znośnych dolegliwości. Każde wyjście do toalety w tym przypadku trwać może w nieskończoność. Pojawiają się bóle brzucha, może także dojść do oddawania stolca z krwią. W takich sytuacjach trzeba oddać się w ręce fachowego lekarza i radykalnie zmienić dietę. Książki zawierające przepisy bezglutenowe szybko pomogą nam przestawić się na określone, dotychczas nieznane lub mało znane działania. Okazuje się nagle, że całkiem smaczne naleśniki bezglutenowe przygotować można z kaszy jaglanej, a ciasto, do którego zamiast kakao i mąki wykorzystano czerwoną fasolę jest w praktyce o wiele pyszniejsze i zdrowsze od klasycznego „murzynka”. Na każdy produkt o wysokiej zawartości glutenu mądrze napisane książki znajdą określone rozwiązanie w postaci skutecznego zamiennika.